Poprad  Aquacity Poprad  Dunajec  Spiš  Tatry  Veľká 
Mesto Poprad

Poprad je administratívnym, hospodárskym a kultúrnym centrom regiónu pod Tatrami. Mesto leží v juhozápadnej časti Popradskej kotliny, preteká ním rieka Poprad. K Popradu patria štyri pôvodne samostatné časti. Začiatky osídľovania siahajú až do praveku. Poprad vznikol v prvej polovici 13. storočia. V 16. a až 18. storočí sa v chotári ťažila medená ruda. V 18. storočí malo mesto trhové právo. V roku 1692 tu vznikla papiereň, teraz je to najstarší podnik v meste. Dôležitým medzníkom v rozvoji Popradu bolo pripojenie na Košicko-Bohumínsku železnicu v roku 1871. V Poprade sa nachádza ranogotický kostol sv. Egídia z 13. storočia (z pôvodnej stavby sa zachovala veža, časť lode a presbytérium) s nástennými maľbami z 15. storočia. Pri kostole je renesančná zvonica z r. 1658.
Aquacity Poprad

Relaxačno-športový areál Aquacity v Poprade využíva geotermálnu energiu popradského vrtu s teplotou takmer 50 °C. Dominantou areálu je celoročná prevádzka, nerezové bazény a UV čistenie vody. V areáli sa nachádza krytý plavecký 50 m bazén, celoročné termálne bazény s teplotou vody 36 až 38 °C, kde si návštevníci postupne vyskúšajú vodný hríb, perličky, vírivky, hojdací zvon a tobogany. K atraktívnym častiam patrí relaxačný bazén Blue Diamond a Vitálny svet s komplexom sáun ako mentolová, parná, soľná, fínska, kvetinová a príjemnou atrakciou je snežná jaskyňa, kde skutočne sneží po celý rok. V Aquacity je možnosť oddychovať aj aktívne, nachádza sa tu moderne vybavené fitnescentrum, volejbalové ihriská, minigolf.


Dunajec

Rieka, ktorá odvádza vody zo slovenského územia do Baltského mora. Jeho pramenné zdrojnice Biely a Čierny Dunajec a Biela voda a jej pravostranný prítok Javorinka odvádzajú vody z Pienin. Od Nového Targu má rieka pozdĺžny tok na východ, zo slovenského územia prijíma ešte pravostranné prítoky Osturniansky (Kacvínsky) potok, Rieku a Lipník. Na svojom ďalšiom toku Dunajec vyhĺbil cez vápencové bradlá romantickú tiesňavu, známy Prielom Dunajca a vteká do neho Lesnický potok. V bradlovom pásme sa skrúca na severozápad, ešte raz sa prediera cez pásmo Gorcov do Nowosackej kotliny, kde prijíma svoj najväčší prítok rieku Poprad a po ďalšom 40 kilometrovom úseku sa vlieva do Visly. Prielom Dunajca je v rozsahu 360 hektárov chránenou prírodnou rezerváciou. Dunajec v dĺžke necelých 20 km tvorí slovensko-poľskú štátnu hranicu. Prielomom Dunajca vedie turistický chodník na ktorom je inštalovaných 10 náučných zastávok. Veľmi zaujímavý je splav Dunajca na pltiach, ktorý je miestnou turistickou atrakciou.
Spišský hrad a okolie

Meno Spiša sa odvodzuje od mena jeho hradu, ktorý celému okoliu suverénne dominuje. Jeho počiatky siahajú do polovice 12. storočia, hoci dávno predtým bolo na jeho mieste keltské, a neskôr na susednom kopci slovanské hradisko. Dodnes prekvapuje jeho veľká rozloha, ktorá ho radí medzi najväčšie hrady Európy, ale aj jeho monumentálna architektúra. Bol sídlom hlavných županov Spiša. Obývaný bol do konca 17. storočia. Oproti hradu sa na kopci týči Spišská Kapitula, cirkevné mestečko, charakteristické katedrálou s dvomi románskymi vežami. Od roku 1776 je sídlom Spišského biskupstva Spišské Podhradie bolo živým remeselníckym mestečkom. Už od 17. storočia tu bola nemocnica a kláštor Milosrdných bratov. Pod hradom je aj stará obec Žehra s kostolíkom známym stredovekými nástennými maľbami vysokej kvality. Celú tú oblasť ovenčuje masív Braniska s mnohými peknými prírodnými útvarmi a spestrujú ju travertínové útvary na susednom Dreveníku alebo na Sivej Brade.
Vysoké Tatry

Pohorie Vysoké Tatry sa nachádza na severnej časti Slovenska, na hranici s Poľskom. V roku 1949 boli vyhlásené za prvý národný park na Slovensku (TANAP) a roku 1993 boli spolu s poľskou časťou Tatier vyhlásené organizáciou UNESCO za "Biosférickú rezerváciu Tatry". Vysoké Tatry vznikli v treťohorách zdvihom žulového masívu nad úroveň terénu a súčasnú podobu nadobudli činnosťou ľadovcov v štvrtohorách. Touto horotvornou činnosťou vznikli charakteristické skalné vrcholy (Gerlachovský štít, Kriváň, Rysy, Lomnický štít), hlboké ľadovcové doliny (Mengusovská dolina, Veľká a Malá Studená dolina), morény a plesá (Štrbské pleso, Skalnaté pleso). V oblasti sa nachádzajú obce s historickými pamiatkami (Kežmarok, Spišská Sobota) a turistické strediská (Starý Smokovec, Štrbské Pleso). Zo stredísk je možné robiť celodenné výlety do širšieho okolia (Nízke Tatry, Pieniny, Slovenský raj,Spišský hrad).
Veľká

Existencia Veľkej je historicky doložená od roku 1268. Veľká bola rozlohou najväčšia z miest tvoriacich dnes súčasť Popradu. Veľká mala zo všetkých hornospišských miest najúrodnejší a najväčší chotár. Už v 15. storočí bola rozvinutým a bohatým mestom. V roku 1556 celé mesto zhorelo. Najväčší rozvoj nastal v 17. storočí zásluhou remeselníkov a obchodníkov. Z remesiel je najznámejšie modrotlačiarstvo (najkvalitnešie na celom Spiši) a umelecké rezbárstvo. Vo Veľkej sa nachádza kostol sv. Jána Evangelistu z 13. storočia s bronzovou gotickou krstiteľnicou z roku 1439.





text upraveny podla www.spis.sk
obrazky z www.aquacity.sk,www.aquacitypoprad.sk, www.jozefjavurek.blog.sme.sk,www.miskolc.hu, www.wikipedia.com,www.eslovensko.cz,www.szchpp.szm.sk, www.poprad.sk a z vlastnych zdrojov